Κέντρα Υγείας

ΓΕΝΙΚΑ

Με σκοπό τη φροντίδα της υγείας των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, ο Τομέας Ασφάλειας και Υγείας, συνεργάζεται με τα δύο Κέντρα Υγείας του Πανεπιστημίου Κύπρου, τα οποία στελεχώνονται με δύο Νοσηλευτικούς Λειτουργούς. Στα Κέντρα Υγείας του Πανεπιστημίου Κύπρου, διεξάγονται εξετάσεις ρουτίνας, όπως:

• μέτρηση και αξιολόγηση των ζωτικών σημείων
  • λήψη αρτηριακής πίεσης
  • μέτρηση καρδιακών παλμών
  • μέτρηση θερμοκρασίας σώματος
  • μέτρηση των επιπέδων γλυκόζης στο αίμα (ζάχαρο)
  • κορεσμός της αιμοσφαιρίνης σε οξυγόνο επί τοις εκατό (SpO2)
           phkendraygeias

Παρέχονται επίσης Πρώτες Βοήθειες, για την αντιμετώπιση οποιασδήποτε κατάστασης που αφορά την υγεία. Διεξάγονται όλες εκείνες οι αρχικές ενέργειες που απαιτούνται, για την αντιμετώπιση καταστάσεων τραυματισμού, κακώσεων οστών και μυών, απώλεια συνειδήσεως και διάφορες άλλες ιατρικές  καταστάσεις, που προκύπτουν είτε από οξείες είτε από χρόνιες ασθένειες. Σε  σοβαρά περιστατικά υγείας, προσφέρονται νοσηλευτικές υπηρεσίες προ-νοσοκομειακής φροντίδας, εκτιμάται η κατάσταση του πάσχοντα, τίθενται προτεραιότητες αντιμετώπισης και προσφέρεται επείγουσα βοήθεια μέχρι την άφιξη ασθενοφόρου και την μεταφορά στο νοσοκομείο.

Τα Κέντρα Υγείας, αναλαμβάνουν τη διαχείριση Κουτιών Πρώτων Βοηθειών, τα οποία βρίσκονται σε διάφορους χώρους του Πανεπιστημίου, καθώς επίσης την οργάνωση αρχείου, όσον αφορά στην τήρηση μητρώου περιστατικών, βάσης δεδομένων κουτιών πρώτων βοηθειών και βάσης δεδομένων φοιτητών με προβλήματα υγείας. Στα πλαίσια διαφώτισης και ενημέρωσης σε θέματα που αφορούν την υγεία, ετοιμάζεται ενημερωτικό υλικό και διατίθεται στα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, μέσω των μέσων προβολής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΥΓΕΙΑΣ

Κέντρο Υγείας Καλλιπόλεως

τηλ. 2289-5280
Ηλ.διεύθυνση:
Κεντρικά Κτήρια Καλλιπόλεως
Κτήριο Β, Γραφείο 014

Κέντρο Υγείας Πανεπιστημιούπολης

τηλ. 2289-5270
Ηλ. διεύθυνση:
Κέντρο Κοινωνικών Δραστηριοτήτων
Κτήριο 6, Γραφείο 006

Ωράριο Λειτουργίας Κέντρων Υγείας (σύμφωνα με το Ημερολόγιο Ακαδημαϊκού Έτους)

Περίοδος Μαθημάτων και Εξετάσεων
09.00 – 16.30 Δευτέρα ως Παρασκευή (εκτός Τετάρτης)
09.00 – 17.00 Τετάρτη
Διακοπές Χριστουγέννων και Διακοπές Πάσχα
07.30 – 14.30 Δευτέρα ως Παρασκευή (εκτός Τετάρτης)
07.30 – 18.00 Τετάρτη
Ιούνιος – Ιούλιος – Αύγουστος
07.30 – 14.30 Δευτέρα ως Παρασκευή

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Άρθρα / Έντυπα/ Δημοσιεύσεις

ΠΡΩΤΟΙ ΒΟΗΘΟΙ - Εδώ μπορείτε να βρείτε τον κατάλογο με τους υφιστάμενους Πρώτους Βοηθούς του Πανεπιστημίου Κύπρου.

ΑΥΤΟΜΑΤΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΑΠΙΝΙΔΩΤΕΣ (Α.Ε.Α.) - Εδώ μπορείτε να δείτε τους χάρτες με τις τοποθεσίες όπου βρίσκονται οι απινιδωτές στα Κεντρικά Κτήρια Καλλιπόλεως και στην Πανεπιστημιούπολη.

AEDkallipoleos AEDsPanepistimioupoli
Κεντρικά Κτήρια Καλλιπόλεως Πανεπιστημιούπολη