Ερευνητικά Εργαστήρια

 
 
bullet grey ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

bullet greyΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Τμήμα Ψυχολογίας psy1
                                                                                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
bullet greyΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Τμήμα Αρχαιολογίας  arch
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
          

ar trans ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ  

bullet ora Τμήμα Βιολογικών Επιστημών

Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας και Βιοχημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρώτρια καθηγήτρια Nιόβη Σανταμά
Υπεύθυνος: Λέκτορας Alexander N. G. Kirschel
Εργαστήριο Βιολογίας Καρκίνου και Χημειοπροφύλαξης
Υπεύθυνος: Καθηγητής Ανδρέας Κωνσταντίνου
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Αντώνης Κυρμίζης
Εργαστήριο Βιοπληροφορικής
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Βασίλειος Προμπονάς
Κέντρο Ερευνών Μοριακής Ιατρικής
Υπεύθυνος: Καθηγητής Κωνσταντίνος Δέλτας
Εργαστήριο Βιολογίας Καρκινοϊών
Υπεύθυνος: Λέκτορας Κατερίνα Στρατή
Εργαστήριο Βιοτεχνολογίας και μοριακής Ιολογίας
Υπεύθυνος: Καθηγητής Λεόντιος Κωστρίκης 
Εργαστήριο Εμβρυολογίας\ Αναπτυξιακής Βιολογίας και Βλαστοκυττάρων
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Παντελής Γεωργιάδης 
Εργαστήριο Αναπτυξιακής Βιολογίας και Βιοαπεικόνισης
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Πάρης Σκουρίδης 
Εργαστήριο Βιοποικιλότητας Χερσόβιων Ζώων
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Σπύρος Σφενδουράκης 
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Γιώργος Απιδιανάκης 
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Χρυσούλα Πιτσούλη 

bullet ora Τμήμα Πληροφορικής 

Ερευνητικό Εργαστήριο Δικτύων
Υπεύθυνοι: Καθηγητής Ανδρέας Πιτσιλίδης, αναπληρωτής καθηγητής Βάσος Βασιλείου
Ερευνητικό Εργαστήριο Γραφικών Υπολογιστών και Εικονικής Πραγματικότητας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής Γιώργος Χρυσάνθου
Ε-Health
Υπεύθυνοι: Καθηγητές Κωνσταντίνος Παττίχης και Χρίστος Σχίζας
CASPER: Computer Architecture, Systems and Performance Evaluation Research
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Pedro Trancoso
Software Engineering and Internet Technologies Laboratory
Υπεύθυνος: Καθηγητής Γιώργος Παπαδόπουλος
DMSL: Data Management Systems Laboratory
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Δημήτρης Ζεϊναλιπούρ
Εργαστήριο Διαδικτυακού Υπολογισμού
Υπεύθυνοι: Καθηγητής Μάριος Δικαιάκος, λέκτορας Δημήτρης Πάλλης
Υπολογιστικής Νοημοσύνης και Νευροεπιστήμης
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Χρίστος Χριστοδούλου
Advanced R&D Intelligent Services Lab
Υπεύθυνος: Καθηγητής Γιώργος Σαμάρας
Ερευνητικό Εργαστήριο Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών (Ξ - CARCH)
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Γιάννος Σαζείδης
Ερευνητικό Εργαστήριο Θεμελιώσεων Υπολογιστικών Συστημάτων και Θεωρητικής Πληροφορικής
Υπεύθυνοι: καθηγητής Μάριος Μαυρονικόλας, αναπληρώτρια καθηγήτρια Άννα Φιλίππου, αναπληρωτής καθηγητής Χρύσης Γεωργίου

bullet ora Τμήμα Φυσικής 


Ερευνητικό Εργαστήριο Πειραματικής Φυσικής Συμπυκνωμένης Ύλης
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Γρηγόριος Ίτσκος 
Εργαστήριο Φωτονικής και Οπτοηλεκτρονικής
Υπεύθυνοι: Καθηγητής Ανδρέας Όθωνος , καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης
Υπολογιστικής Βιοφυσικής
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Γεώργιος Αρχοντής
Εργαστήριο Πιστοποίησης και Επιτήρησης Ηλεκτρομαγνητικού Φάσματος
Υπεύθυνος: Καθηγητής Πάνος Α. Ραζής
Φυσικής Υψηλών Eνεργειών
Υπεύθυνος: Καθηγητής Πάνος Α. Ραζής
Εργαστήριο Πυρηνικής Φυσικής
Υπεύθυνος: Καθηγητής Χαράλαμπος Τσέρτος
Ultrafast Science
Υπεύθυνος: Καθηγητής Ανδρέας Όθωνος
Lattice QCD
Υπεύθηνη: Καθηγήτρια Κωνσταντίνα Αλεξάνδρου 

bullet ora Τμήμα Χημείας
 Εργαστήριο Μοριακής Φασματοσκοπίας
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Σοφία Χαραλάμπους-Hayes
Εργαστήριο Υπερμοριακής Χημείας και Χημείας Φουλερενιων
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Νίκος Χρονάκης 
Εργαστήριο Ετερογενούς Κατάλυσης
Υπεύθυνος: Καθηγητής Άγγελος Ευσταθίου
Ανόργανης και βιοανοργανης Χημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Αναστάσιος Κεραμιδάς
Εργαστήριο Οργανικής Χημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Παναγιώτης Κουτεντής
Βιοφυσικής και Βιοαναλυτικής Χημείας
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Ευτυχία Πινακουλάκη
Εργαστήριο Επιστήμης Πολυμερών
Υπεύθυνος: Καθηγητής Κώστας Πατρίκιος 
Ερευνητικό εργαστήριο οργανικής χημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Αθανάσιος Νικολαίδης
Χημείας Μεταλλικών Πλειάδων
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Αναστάσιος Τασιόπουλος 
Φυσικοχημείας Κολλοειδών
Υπεύθυνος: Καθηγητής Επαμεινώνδας Λεοντίδης
Εργαστήριο Ραδιοαναλυτικής και Περιβαλλοντικής Χημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Ιωάννης Πασχαλίδης 
Ενόργανης Ανάλυσης
Υπέυθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Κωνσταντίνα Καπνίση-Χριστοδούλου
Ερευνητικό Εργαστήριο Συνθετικής Οργανικής Χημείας και Χημικής Βιολογίας
Υπεύθυνος: Λέκτορας Σάββας Ν. Γεωργιάδης
Πορωδών Υλικών
Υπεύθυνος: Καθηγητής Χάρης Θεοχάρης



ar trans ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

bullet ora Τμήμα Αρχιτεκτονικής

Αρχιμήδης-Ερευνητικό Κέντρο Τεχνολογίας Κατασκευών
Υπεύθυνοι: Αν. Καθηγητής Μάριος Κ. Φωκάς (ΑΡΧ), Επίκ. Καθηγητής Πέτρος Κωμοδρόμος (ΠΜΜΠ) Αν. Καθηγητής Συμεών Χριστοδόλου (ΠΜΜΠ)VernArch LAB: Research Laboratory in the Vernacular Architecture of Cyprus
Υπεύθυνη: Λέκτορας Μαρία Φιλοκύπρου
MesArch: Research Laboratory on Modern Architecture in the Eastern Mediterranean
Υπεύθυνη: Αναπληρώτρια καθηγήτρια Παναγιώτα Πύλα
3D Printer Lab
Υπεύθυνος: Λέκτορας Οδυσσέας Κοντοβούρκης
Laser Cutter Lab
Υπεύθυνος: Λέκτορας Οδυσσέας Κοντοβούρκης
Digital Architectural and prototype systems development Lab
Υπεύθυνος: Λέκτορας Οδυσσέας Κοντοβούρκης

bullet ora Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Embedded and Application Specific Systems on Chip Laboratory
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Θεοχάρης Θεοχαρίδης 
Holistic Electronics Research Lab
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιούλιος Γεωργίου 
Εργαστήριο Αιολικής Ενέργειας
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ηλίας Κυριακίδης
UCY Microwave Photonics Lab
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Σταύρος Ιεζεκιήλ 
Εργαστήριο Αρχιτεκτονικής Πολυπύρηνων Υπολογιστών/multiCAL
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Χρυσόστομος Νικόπουλος
Biomedical Imaging and Applied Optics Laboratory
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Κωνσταντίνος Πίτρης
Photovoltaic Technology
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Γεώργιος Η. Γεωργίου
Biosignal Processing and Quantitative Systems Physiology Lab
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Γιώργος Μήτσης
Electronic Design, Test and Reliability Lab
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Μαρία Κ. Μιχαήλ 
Network Research Lab / Εργαστήριο Δικτύων
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Χρίστος Παναγιώτου


bullet ora Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής

Eργαστήριο Μεταταφοράς Μάζας και Ενέργειας
Υπεύθυνος: Λέκτορας Δημοκράτης Γρηγοριάδης
Eργαστήριο Μηχανών Εσωτερικής Καύσης
Υπεύθυνος: Λέκτορας Δημοκράτης Γρηγοριάδης
Εργαστήριο Πειραματικών Δονήσεων και Προηγμένης Επεξεργασίας Μηχανολογικών Σημάτων
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ανδρέας Κυπριανού
Εργαστήριο Πολυμερών/Εργαστήριο επεξεργασίας πολυμερών
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Θεοδώρα Κρασιά Χριστοφόρου
Εργαστήριο Τεχνολογίας Κόνεως
Υπεύθυνη: Αναπληρώτρια καθηγήτρια Θεοδώρα Κυράτση
Εργαστήριο Νανοδομημένων Υλικών και Διατάξεων
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ματθαίος Ζερβός
Εργαστήριο Βιοϊατρικών Υπερήχων
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Μιχάλης Αβερκίου
Εργαστήριο Υπολογιστικής Επιστήμης
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Σταύρος Κάσινος 


bullet ora Tμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος

Εργαστήριο Μηχανικής Περιβάλλοντος-ΓΑΙΑ
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Δέσπω Φάττα-Κάσσινος
Εργαστήριο Γεωμηχανικής
Υπεύθυνοι: Επίκουρος καθηγητής Δημήτριος Λουκίδης, καθηγητής Πάνος Παπαναστασίου
Εργαστήριο Δομικών Υλικών
Υπεύθυνοι: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης Ιωάννου, καθηγητής Μιχάλης Πέτρου
Εργαστήριο Αντοχής Υλικών
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης Ιωάννου
Εργαστήριο Λήδρα
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης Ιωάννου
Εργαστήριο Τοπογραφίας
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης Ιωάννου
Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Ρευστομηχανικής
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Μαρίνα Νεοφύτου
Εργαστήριο Αντισεισμικής Τεχνολογίας
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Παναγιώτης Ρουσής
Εργαστήριο Τεχνολογίας Σκυροδέματος και Κατασκευών
Υπεύθυνοι: Καθηγητής Μιχάλης Πέτρου, καθηγήτρια Σταυρούλα Πανταζοπούλου
Εργαστήριο Εικονικής Πραγματικότητας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Συμεών Χριστοδούλου  
 
 
 
 
 

ar trans ΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
bullet ora Τμήμα Ψυχολογίας
Υπεύθυνος: Kαθηγητής Στέλιος Γεωργίου
Εργαστήριο Πειραματικής Ψυχολογίας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Μάριος Αβρααμίδης 
Εργαστήριο Γενετικής Κοινωνικής Ψυχολογίας
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Χάρης Ψάλτης 
Υπεύθυνη: Αναπληρώτρια καθηγήτρια Γεωργία Παναγιώτου 
 
 
 
 

ar trans ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
bullet ora Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας 
Εργαστήριο Εναλίων Αρχαιολογικών Ερευνών (ΕΡΕΝΑΕ)
Υπεύθυνη: Αναπληρώτρια καθηγήτρια Στέλλα Δεμέστιχα