Στο πλαίσιο των δρστηριοτήτων του ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ. προς υλοποίηση της Πολιτικής του ΠΚ για Διασφάλιση της Ποιότητας της Διδασκαλίας, κάτω από τον Άξονα 1: Αναγνώριση και διάχυση καλών πρακτικών και αυτοαξιολόγηση διδασκαλίας  στις  Δράσεις: A. Μέθοδοι αναγνώρισης, τεκμηρίωσης και διάχυσης καλών διδακτικών πρακτικών που εφαρμόζονται στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Κέντρο διοργανώνει ανοιχτές συναντήσεις μεταξύ του διδακτικού προσωπικού για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων σε θέματα καλής διδασκαλίας.

Ηλεκτρονική Εγγραφή για τρέχουσες δραστηριότητες προς διδάσκοντες

6η ανοιχτή συνάντηση διδακτικού προσωπικού ΠΚ
Θέμα: Μέθοδοι και πρακτικές στήριξης φοιτητών με χαμηλή επίδοση
  • Ποιοι είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν/μειώνουν την επίδοση φοιτητών;
  • Πώς καταγράφονται οι εξατομικευμένοι παράγοντες που συνέβαλαν στη μείωση της επίδοσης ενός φοιτητή σε ένα συγκεκριμένο μάθημα;
  • Πώς μπορεί να συμβάλει ο διδάσκων στη βελτίωση της επίδοσης των φοιτητών με χαμηλή απόδοση;
  • Πώς μπορούν να στηριχθούν ψυχολογικά οι φοιτητές με χαμηλή επίδοση;
  • Ποιοι θεσμοί, ποιες υπηρεσίες και ποιες δράσεις πρέπει να έχει ένα Πανεπιστήμιο ή/και μια Σχολή για τη στήριξη φοιτητών με χαμηλή επίδοση με στόχο την βελτίωσή της;
  • Τοποθετήσεις:
    Καθηγήτρια Γεωργία Παναγιώτου, Πρόεδρος Τμήματος ΨΥΧ
    Επίκουρος Καθηγητής Νικόλας Διέτης, Ιατρική Σχολή
    Επίκουρη Καθηγήτρια Σιμώνη Συμεωνίδου, Τμήμα ΕΠΑ
    Αναπληρωτής Προϊστάμενος ΥΣΦΜ, Κλεάνθης Πισσαρίδης
    Πρόεδρος Φ.Ε.ΠΑΝ., Θεφάνης Κώστα
    Ειδικός Επιστήμονας, Κέντρο Ψυχικής Υγείας, Χαρά Δημητρίου
    Συντονίστρια: Καθηγήτρια Χαρούλα Αγγελή-Βαλανίδη, Τμήμα ΕΠΑ Διευθύντρια ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ.
    Ημερομηνία: Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019, 3-5μ.μ.

5η ανοιχτή συνάντηση διδακτικού προσωπικού ΠΚ
    Θέμα: Globalisation, diversity, and teaching students
    Cultural diversity has become increasingly common in many countries, including Cyprus, with the impact of globalisation. Whatever profession students choose, they will inevitably work with colleagues and clients from diverse backgrounds. Thus developing a global outlook along with skills to work effectively with those from different cultures is quickly becoming a key graduate attribute. Join this session to learn about how to mould your teaching to support student development in these key areas.
    Led by Dr Caprice Lantz-Deaton, Psychology Lecturer, University of Bradford, UK
    Ημερομηνία: Τετάρτη 3 Απριλίου 2019, 3-5μ.μ.

4η ανοιχτή συνάντηση διδακτικού προσωπικού ΠΚ
    Θέμα: Τρόποι Αξιολόγησης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση
    Ημερομηνία: Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018, 3-5μ.μ.
    Αμφιθέατρο Β224 (υπόγειο -2), κτήριο ΟΕΔ-01, Πανεπιστημιούπολη
    Κύρια τοποθέτηση: Καθηγητής Λεωνίδας Κυριακίδης, Πρόεδρος Τμήματος ΕΠΑ (παρουσίαση)
    Άλλες τοποθετήσεις:
    Επίκουρη Καθηγήτρια Στέλλα Αχιλλέως, Τμήμα ΑΓΓ (παρουσίαση)
    Επίκουρη Καθηγήτρια Νατάσσα Κωνσταντινίδου, Τμήμα ΙΣΑ (παρουσίαση)
    Λέκτορας Νικόλαος Τσάκας, Τμήμα ΟΙΚ (παρουσίαση)
    Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης:
    Καθηγητής Γεώργιος Πάνος, Ιατρική Σχολή
    Αναπληρωτής Καθηγητής Γιώργος Σπανούδης, Τμήμα ΨΥΧ
    Επίκουρος Καθηγητής Γιώργος Απιδιανάκης, Τμήμα ΒΙΟ
    Συντονιστής:  Καθηγητής Χρίστος Ξενοφώντος, Τμήμα ΜΑΣ, Διευθυντής ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ.

3η ανοιχτή συνάντηση διδακτικού προσωπικού ΠΚ
    Θέμα: Αξιολόγηση της Ποιότητας της Διδασκαλίας
    Ημερομηνία: Πέμπτη 3 Μαΐου 2018, 3-5μ.μ.
    Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, Πρύτανης
    Καθηγητής Κωνσταντίνος Π. Κωνσταντίνου, Αντιπρύτανης Διεθνών Σχέσεων, Οικονομικών και Διοίκησης
    Συντονίστρια:

2η ανοιχτή συνάντηση διδακτικού προσωπικού ΠΚ
    Θέμα: Καλές Πρακτικές Διδασκαλίας
    Ημερομηνία: Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2017, 10-12π.μ.
    Αναπλ. Καθηγητής Αριστοτέλης Κωνσταντινίδης, Τμήμα Νομικής
    Αναπλ. Καθηγητής Σωκράτης Στρατής, Τμήμα Αρχιτεκτονικής
    Συντονίστρια: Αναπλ. Διευθύντρια ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ. Καθηγήτρια Χαρούλα Αγγελή-Βαλανίδη, Τμήμα Επιστημών της Αγωγής

Παρουσιάσεις:

1. Επίκουρη Καθηγήτρια Αλεξία Παναγιώτου, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Δημόσιας Διοίκησης

PC070061.JPG

1η ανοιχτή συνάντηση διδακτικού προσωπικού ΠΚ
    Θέμα: Τι σημαίνει καλή διδασκαλία
    Ημερομηνία: Πέμπτη 4 Μαΐου 2017, 10-12π.μ.
    Αίθουσα 016 (ισόγειο), XΩΔ02, Πανεπιστημιούπολη
    Πρόγραμμα           Άρθρο στην Κοινότητα, τεύχος 55ο Ιούλιος, 2017 (σελ. 21)
    Τοποθετήσεις:
    Καθηγητής Χρίστος Ξενοφώντος, Τμήμα ΜΑΣ. Διευθυντής ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ.
    Αναπλ. Καθ. Χαρούλα Αγγελή-Βαλανίδη, Τμήμα ΕΠΑ. Αναπλ. Διευθύντρια ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ.
    Επίκουρος Καθηγητής Νικόλας Διέτης, Ιατρική Σχολή. Μέλος Συμβουλίου ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ.
    Συντονίστρια: Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ζέλεια Γρηγορίου, Τμήμα ΕΠΑ

Παρουσιάσεις:

1. Αναπλ. Καθηγήτρια Χαρούλα Αγγελή-Βαλανίδη, Τμήμα ΕΠΑ, Αναπληρώτρια Διευθύντρια ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ.

DSC_0445.JPG

EU Data Protection Rules – Γενικός Κανονισμός για την Προστασία των Δεδομένων (ΕΕ)

When you enter a UCY public event you enter an area where photography, audio, and video recording may occur. By taking part in the event you grant UCY  full rights to use the audiovisual material for publicity purposes. This might include, but is not limited to, printed and online publicity, social media, press releases etc. If you do not wish to be a part of the audiovisual coverage please inform the event organizer

Εισέρχεστε σε δημόσια εκδήλωση του Πανεπιστημίου Κύπρου κατά την οποία πιθανόν να υπάρχει οπτικοακουστική κάλυψη. Συμμετέχοντας στη δημόσια εκδήλωση δίνετε τη συγκατάθεσή σας για να χρησιμοποιηθεί το οπτικοακουστικό υλικό σε δράσεις δημοσιότητας, όπως ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά , Ανακοινώσεις Τύπου, έντυπο υλικό, αναρτήσεις στα εργαλεία κοινωνικής δικτύωσης κ.ο.κ. Εάν δεν επιθυμείτε να λάβετε μέρος στην οπτικοακουστική κάλυψη παρακαλώ ενημερώστε το διοργανωτή.