Στο πλαίσιο των δρστηριοτήτων του ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ. προς υλοποίηση της Πολιτικής του ΠΚ για Διασφάλιση της Ποιότητας της Διδασκαλίας, κάτω από τον Άξονα 1: Αναγνώριση και διάχυση καλών πρακτικών και αυτοαξιολόγηση διδασκαλίας  στις  Δράσεις: A. Μέθοδοι αναγνώρισης, τεκμηρίωσης και διάχυσης καλών διδακτικών πρακτικών που εφαρμόζονται στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Κέντρο έχει προχωρήσει με τη θέσπιση του «Βραβείου Ποιοτικής Διδασκαλίας» το οποίο απονέμεται ανά διετία σε ένα μέλος του ακαδημαϊκού προσωπικού.

Το 2ο Βραβείο Ποιοτικής Διδασκαλίας αναμένεται να προκηρυχθεί στο 2020.

1ο Βραβείο Ποιοτικής Διδασκαλίας:

Η πολιτική του Βραβείου Ποιοτικής Διδασκαλίας εγκρίθηκε από τη Σύγκλητο (Συνεδρία αρ. 04/2016) σε συνέχεια προηγούμενής της απόφασης (Συνεδρία αρ. 27/2015). Το Βραβείο ανακοινώθηκε από το γραφείο του Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων στις 16/5/2016. Οι υποψηφιότητες υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. συμπληρώνοντας το Έντυπο Υποβολής Υποψηφιότητας. Η πρώτη απονομή του Βραβείου έγινε τον Ιούνιο 2017.

ΑΡΧΕΙΟ ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΩΝ

1ο Βραβείο Ποιοτικής Διδασκαλίας - 2017:
Βραβείο στον Αναπλ. Καθηγητή Αριστοτέλη Κωνσταντινίδη του Τμήματος Νομικής της ΣΚΕΕΑ.
Έπαινοι: (α) στην Επίκουρη Καθηγήτρια Αλεξία Παναγιώτου του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Δημόσιας Διοίκησης της ΣΟΕΔ και (β) στον Αναπλ. Καθηγητή Σωκράτη Στρατή του Τμήματος Αρχιτεκτονικής της ΠΟΛ.
Ανακοίνωση ΠΚ             Φωτογραφία             Άρθρο στην Κοινότητα, τεύχος 55ο Ιούλιος, 2017

AwardCeremony2017.JPG

Παραδείγματα από άλλα πανεπιστήμια:

UC Berkeley - Distinguished Teaching Award

University of St. Andrews  - Teaching Excellence Awards

Education Awards at LSE

EU Data Protection Rules – Γενικός Κανονισμός για την Προστασία των Δεδομένων (ΕΕ)

When you enter a UCY public event you enter an area where photography, audio, and video recording may occur. By taking part in the event you grant UCY  full rights to use the audiovisual material for publicity purposes. This might include, but is not limited to, printed and online publicity, social media, press releases etc. If you do not wish to be a part of the audiovisual coverage please inform the event organizer

Εισέρχεστε σε δημόσια εκδήλωση του Πανεπιστημίου Κύπρου κατά την οποία πιθανόν να υπάρχει οπτικοακουστική κάλυψη. Συμμετέχοντας στη δημόσια εκδήλωση δίνετε τη συγκατάθεσή σας για να χρησιμοποιηθεί το οπτικοακουστικό υλικό σε δράσεις δημοσιότητας, όπως ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά , Ανακοινώσεις Τύπου, έντυπο υλικό, αναρτήσεις στα εργαλεία κοινωνικής δικτύωσης κ.ο.κ. Εάν δεν επιθυμείτε να λάβετε μέρος στην οπτικοακουστική κάλυψη παρακαλώ ενημερώστε το διοργανωτή.