1. Τι Βραβεία προσφέρονται;
Τα Βραβεία που προσφέρονται κάθε χρόνο είναι τα εξής: Βραβείο «Ανδρέα Καραγιάν εις μνήμη Καρμέλας Καραγιάν» Bραβείο «Έλλης Παναγιώτη Mαλλή», Bραβείο Kοινωνικής Προσφοράς «Pοταριανού Oμίλου Λευκωσίας – Λευκοθέα», Βραβείο «Ανδρέα και Μαίρης Λαδόμματου» ,Βραβείο «Θεμιστοκλή Δέρβη» Βραβείο «Σταύρου Αγγελίδη» Βραβείο «Πόπης Παπαχριστοφόρου-Κυριακοπούλου». Τα περισσότερα από τα πιο πάνω βραβεία έχουν ως κύρια κριτήρια την κοινωνική και πολιτιστική προσφορά.

2. Προσφέρονται υποτροφίες;
Προσφέρονται 6 υποτροφίες, μία για κάθε Σχολή, στους πρωτεύσαντες Ελλαδίτες φοιτητές με βάση τη βαθμολογία τους στις Πανελλήνιες Εξετάσεις.

3. Δικαιούμαστε δωρεάν σίτιση;
Δωρεάν σίτιση δικαιούνται οι Ελλαδίτες φοιτητές των οποίων οι γονείς ζουν μόνιμα στην Ελλάδα καθώς και οι Έλληνες Διασποράς. Κουπόνια σίτισης δίνονται στις αρχές κάθε εξάμηνου και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλα τα καφεστιατόρια του Πανεπιστημίου για δωρεάν φαγητό και ποτό αξίας €7.00 ημερησίως. Σημειώνεται ότι όσοι φοιτητές λαμβάνουν υποτροφία δεν δικαιούνται κουπόνια σίτισης.

4. Λειτουργούν όμιλοι; Αν ναι, ποιοι;
Στο Πανεπιστήμιο λειτουργούν σήμερα 25 όμιλοι οι οποίοι δίνουν τη δυνατότητα στους φοιτητές να ασχοληθούν με τα εξω-πανεπιστημιακά τους ενδιαφέροντα. Οι όμιλοι που λειτουργούν είναι: Όμιλος Αρχαιολογίας, Δημοσιογραφικός Όμιλος, Όμιλος Ευρωπαϊκών Θεμάτων, Όμιλος Εθελοντών, Θεατρικός Όμιλος , Ιστιοπλοϊκός Όμιλος , Όμιλος Καράτε, Κινηματογραφικός Όμιλος , Κυπριακός Όμιλος Ενιαίας Εκπαίδευσης (Κ.Ο.Ε.Ε) , Μουσικός Όμιλος ,Όμιλος Ορθόδοξης και Ελληνικής Παράδοσης, Πειραματικό Εργαστήρι Δημιουργικής Έκφρασης, Όμιλος Πληροφορικής , Περιβαλλοντικός και Φιλοζωϊκός Όμιλος, Ποδηλατικός Όμιλος, Όμιλος Τερψιχορία , Όμιλος Τηλεκατευθυνόμενων Μοντέλων , Όμιλος Ξιφασκίας, Όμιλος Προσκοπισμού και Επιβίωσης ,Σκακιστικός Όμιλος, Όμιλος Τέχνης ,Φωτογραφικός Όμιλος ,Χορευτικός Όμιλος, Όμιλος Ψυχολογίας ,Όμιλος Κοινωνιολογίας και Κοινωνικής Κριτικής.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Φοιτητικής Ζωής στο 22 894066/56 ή με email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.