ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Κύριος σκοπός του Ομίλου Ψυχολογίας είναι να προάγει την γενική επιστήμη της Ψυχολογίας, τόσο μέσα στην πανεπιστημιακή κοινότητα όσο και στην ευρύτερη κοινωνία. Επίσης, στοχεύουμε στη συνεργασία με τους υπόλοιπους Ομίλους για να δημιουργήσουμε μια ευχάριστη φοιτητική ζωή που θα προσφέρει ωραίες εμπειρίες μέσα από ένα πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας.
Καταρχάς, για τη διοργάνωση των εκδηλώσεων γίνεται εβδομαδιαία συνάντηση του Συμβουλίου του Ομίλου στο Κέντρο Δραστηριοτήτων. Οι εκδηλώσεις μπορούν να είναι σε μορφή διαλέξεων (αυτή η μορφή συνήθως είναι η πιο συχνή), αλλά μπορούν να γίνουν και σε πιο πρακτική μορφή (πχ. mental health and yoga, όπου παραδίδονται μαθήματα yoga) ή σε συνδυασμό διάλεξης και πρακτικής εκδήλωσης.

Ιδέες για μελλοντικές εκδηλώσεις:
  • Νοημοσύνη
  • Συναισθήματα και Ποίηση
  • Δημιουργικότητα και Τέχνη
  • Βουλιμία και Νευρική Ανορεξία
  • Body language
  • Επίδραση της Θρησκείας στην ψυχολογική κατάσταση του ατόμου
  • Ημερίδα Γνωστικής Ψυχολογίας
  • Υιοθέτηση κατοικιδίου και η ψυχολογική της επίδραση
  • Meditation and yoga to mental health
  • Ενημέρωση για μεταπτυχιακά και ειδικότητες στη ψυχολογία

Καταφέραμε ήδη να εκπληρώσουμε μερικές από τις ιδέες μας, οι οποίες ήταν:

• Ρατσισμός και διαφορετικότητα
  • Στίγμα και ψυχική ασθένεια
  • Κοινωνικό Άγχος
Ο στόχος των εκδηλώσεων μπορεί να είναι εκπαιδευτικός μέσα από διαλέξεις, ψυχαγωγικός μέσα από διάφορες διαδραστικές εκδηλώσεις και εκδρομές ή και φιλανθρωπικός. Παράλληλα, δεν είναι αναγκαίο οι εκδηλώσεις να αφορούν άμεσα την ψυχολογία, μπορούν να σχετίζονται έμμεσα όπου τα κεντρικά θέματα δεν είναι κλάδοι Ψυχολογίας (πχ. Διάλεξη για τη τέχνη art-therapy). Οι εκδηλώσεις μπορούν να οργανώνονται από τα μέλη του Συμβουλίου, αλλά μπορούν να πραγματοποιηθούν και από τα ίδια τα μέλη με την εποπτεία και τη βοήθεια επαγγελματιών ψυχολόγων, όπως οι καθηγητές Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου ή άλλων Πανεπιστημίων ή ανεξάρτητοι επαγγελματίες.

psy logo 2

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.