Programme

Attention: As we have reached full capacity, registration is open only for people presenting a paper or a poster. 
 
Please note that only people with a registration badge will be able to attend the conference.
 
 
 
Conference programme
 
 
Thursday, 19 October
 
19:00
Welcome Reception
Speech by Sophie Basch, University of Sorbonne.
Honor Frost, true to herself. From art and ballet design to underwater archaeology: a single and singular fate
By invitation only
Friday, 20 October
Venue: Amphitheatre of the Univesrity of Cyprus Medical School (ΣΕΚΚΙ Β115), Latsia, Nicosia
09:00-09:45 Registration
09:45-10:30 Welcome / opening talks
  Constantinos Constantinou: Vice-Rector for International Affairs, Finance and Administration, University of Cyprus
  Alison Cathie: Honor Frost Foundation, Chair
  Despina Pilides: Curator of Antiquities, Department of Antiquities
  George Papasavvas: Head of the Department of History and Archaeology, University of Cyprus
  Stella Demesticha: Director of MARELab, Department of History and Archaeology, University of Cyprus
  Lucy Blue: Maritime Archaeological Director, Honor Frost Foundation; Director Centre for Maritime Archaeology, University of Southampton
10:30-11:30
Keynote Lecture
Partice Pomey, Emeritus Research Director, Aix-Marseille University - CNRS.
Honor Frost Under the Mediterranean: From Maritime to Nautical Archaeology
11:30-11:50 COFFEE BREAK
11:50-13:10
Chair Elena Flavia Castagnino Berlinghieri
11:50-12:10 1. Nicolas Grimal, Martine Francis-Allouche: Honoring the Lady of Byblos
12:10-12:30 2. Ibrahim Noureddine: Harbour Installations at Tyre North
12:30-12:50  3. Nicolas Carayon: The Impact of Honor Frost on Phoenician Port Studies in the Levant
12:50-13:10 4. Nadine Panayot Haroun, Lucy Semaan: Preserving the Landscape of Anfeh: From Nature to Culture
13:10-14:30 LUNCH
14:30-16:10
Chair Martine Allouche
14:30-14:50 5. Jean-Yves Empereur: Honor Frost and the Alexandria Lighthouse
14:50-15:10 6. David J. Blackman: New Perspectives in Harbour Research
15:10-15:30 7. Gregory F. Votruba, Osman Erkurt: Building Upon Honor Frost's Stone Anchor Foundations: Typology, Experimentation, Spatial Analysis and Prospects for Anchor Studies
15:30-15:50 8. Harry E. Tzalas: 1985-2008: The TROPIS Symposia on Ship Construction in Antiquity
15:50-16:10 9. Elpida Hadjidaki: Three Decades of Adventures with Honor Frost
16:10-16:30 COFFEE BREAK
16:30-17:50
Chair Lucy Blue
16:30-16:50 10. Pietro Romano Alagna: The Archaeological Mission of the Punic Ship
16:50-17:10 11. Rossella Giglio: The History of Marsala's Shipwreck Exhibition from the Beginning to the Present
17:10-17:30 12. Claire Calcagno, Elena Flavia Castagnino Berlinghieri: The Second Life of a Phoenix: Honor Frost's Unpublished Chronicles of a Punic Ship in Sicily
17:30-17:50 13. Crystal el Safadi, Naseem Raad, Ziad Morsy, Lucy Semaan, Dorothy Chakra: From One to Many: How Honor Frost's Legacy Shapes Scholars
17:50-18:00 BREAK
18:00-18:45
In the Footsteps of Honor Frost - Panel Discussion
Chair Lucy Blue
Saturday, 21 October
Venue: University Campus, Aglantzia, Nicosia
1. University House A.G. Leventis, Amphithteatre B108 
2. Common Teaching Facilities, CFT01-108
09:15-11:15
Venue: Amphithteatre B108
Chair Dorit Sivan
Venue: CFT01-108
Chairs Athena Trakadas, Nadine Panayot Haroun
09:15-09:35 14. Julien Beck, Dimitris Sakellariou, Flavio S. Anselmetti, Despina Koutsoumba, Alexandra Zavitsanou, Morgan Surdez, Ioannis Panagiotopoulos, Ioannis Morfis: Late Pleistocene to Holocene Submerged Shorelines and Landscapes off Franchthi Cave, Greece 34. Ofra Barkai, Oded Katz, Amit Mushkin, Beverly N. Goodman Tchernov: Long-term Retreat Rates of Israel's Mediterranean Sea Cliffs Inferred from Reconstruction of Eroded Archaeological Sites
09:35-09:55 15. Matthieu Giaime, Christophe Morhange, Nick Marriner, Matteo Vacchi, Miguel Angel Cau, Joan J. Fornós: Geoarchaeological Investigations on the Roman Harbour of Pollentia (Bay of Alcúdia, Mallorca, Spain) 35. Anna Demetriou: Ancient Shipwreck Sites in the Eastern Mediterranean: Revealing the Fragments of Their Biographies in the Present
09:55-10:15 16. Nena Galanidou, Dimitris Sakellariou, Alexandra Zavitsanou, Grigoris Rousakis: Exploring the Submerged Prehistoric Landscapes of the Inner Ionian Sea Archipelago, Greece 36. Massimiliano Secci: Maritime Archaeological Management in Italy: Skeleton-first or Shell-first Construction?
10:15-10:35 17. Theotokis Theodoulou, Nikos Papadopoulos, Kleanthis Simyrdanis, Gialuca Cantoro: Geo-Archaeological Investigations at the Submerged Remains of Ancient Olous (Crete): Preliminary Results from 2015 37. Barbara Euser: A Strategic Protection Scheme for the Submerged Bronze Age Town at Pavlopetri
10:35-10:55 18. Gilad Shtienberg, Justin Dix, Rut Shahack-Gross, Assaf Yasur-Landau, Joel Roskin, Revital Bookman, Nicolas Waldmann, Sariel Shalev, Dorit Sivan: Anthropogenic Overprints on Natural Coastal Aeolian Sediments: A Case Study from the Periphery of Ancient Caesarea, Israel 38. Katerina P. Dellaporta: From jus naufragii and lex rhodia to UNESCO 2001 Convention
10:55-11:15 19. George Papatheodorou, Maria Geraga, Nikolaos Georgiou, Dimitrios Christodoulou, Xenophon Demas, Martine Francis-Allouche, Nicolas Grimal: Marine Geophysical Implications in the Ancient Harbour of Byblos, Lebanon  
11:15-11:45 COFFEE BREAK 
11:45-13:25
Venue: Amphithteatre B108
Chair Lucy Blue
Venue: CFT01-108
Chairs Sturt Manning, Eleni Loizides
11:45-12:05 20. Christophe Morhange, Nick Marriner, David Kaniewski, Matteo Vacchi, Alexandra Bivolaru, Matthieu Giaime, Soumaya Trabelsi: The Geoarchaeology of Natural Hazards in Ancient Harbours 39. Carlos Jimenez, Katerina Achilleos, Louis Hadjioanou, Antonis Petrou: Understanding Life on the Pot: Marine Biofouling and Wreck-Site Formation Processes of the Kyrenia Shipwreck (Cyprus)
12:05-12:25 21. Mari Yamasaki: Cognitive Coastscapes in the Archaeological Context 40. Marios Konstantinos Vaziourakis, Angeliki Nikitidou, Maria Elissavet Thomadaki, Stella Demesticha, Chrysanthi Papadopoulou, Ioannis Iliopoulos, Spiros Sergiou, Pavlos Megalovasilis, George Papatheodorou, Maria Geraga: Studies on the Sedimentological Regime of the Mazotos Ancient Shipwreck, Offshore Cyprus
12:25-12:45 22. Emad Khalil: The Marsa Bagoush Research Project – MBRP 41. Ruth Shahack-Gross, Isaac Ogloblin, Assaf Yasur-Landau: Post-Depositional Underwater Processes in Ceramics Found in an Oxygenated Environment at the Byzantine Anchorage of Dor, Israel
12:45-13:05 23. Michal Artzy, Christophe Morhange, Amani Abu-Hamid, Mathieu Giaime, Harry Jol, Paul Bauman, Ann Killebrew, Jamie Quartermaine, Gloria López: Coastline, River Changes and their Effects on Anchorages / Harbours and Habitation Patterns: Akko (Israel) as an Example 42. Marina Šimičić: The Early Croatian Boats at Nin – Repair and Reconservation Begins
13:05-13:25 24. Ehud Galili, Jonathan Benjamin, Deborah Cvikel, Danni Rosenberg: Inundated Neolithic Villages on the Carmel Coast, Israel 43. Asaf Oron, Nili Liphschitz, Ehud Galili, Gideon Hadas, Benjamin Held, Raphael Linker, Robert Blanchette: Dead vs. Med.: Characterization of Waterlogged Wood Finds from the Dead Sea and the Mediterranean
13:25-14:30 LUNCH
14:30-16:30
Venue: CFT01-108
Chair Dorit Sivan
Venue: Amphithteatre B108
Chair Deborah Cvikel
14:30-14:50 25. Elias Spondylis, Vasiliki Ivrou: Metohi: An Underwater Middle Helladic Site in the Pagasitikos Gulf, Central Greece – Interaction Examined Under the Notion of Maritime Cultural Landscape 44. Peter B. Campbell, George Koutsouflakis: Evidence of Ancient Trade from the Fourni Archipelago, Greece
14:50-15:10 26. Konstantinos Vouvalidis, Georgios Syrides, Olga Koukousioura, Katerina Kouli, Georgia Karadimou, Panagiotis Tsourlos, Eleni Aidona, Domna Terzopoulou, T. Nathan Arrington, Marina Tasaklaki, F. Thomas Tartaron, Christos Domakinis: Locating Ancient Stryme in the Changing Palaeogeography of the Thracian Coast (North Aegean Sea, Greece) 45. Christos Agouridis, Myrto Michalis: The Arduous Voyage of Underwater Research during the Recovery of the LBA Shipwreck off the Islet of Modi
15:10-15:30 27. Mantha Zarmakoupi, Magdalini Athanasoula: The Delos Underwater Survey Project (2014-2016) 46. Xanthie Argiris: Two Shipwrecks from the Islands of Leipsoi and Arkioi
15:30-15:50 28. Michele Stefanile: Fishponds and Maritime Structures in the Roman villae maritimae: New Data from the Southern Latium Underwater Survey 47. Damian Robinson, Franck Goddio: Ship 11 from Thonis-Heracleion, Egypt: Boat Sacrifice in an Osirian Sacred Lake
15:50-16:10 29. Athena Trakadas: The Maritime Cultural Riverscape of Ports Along North Africa's Atlantic Façade 48. Carlo Beltrame: The Routes of the Marble: Transportation of White Marbles in the Mediterranean
16:10-16:30   49. Cristina Bazzano, Timmy Gambin, Roberto La Rocca: Mixed Cargoes in the Western Mediterranean during Late Antiquity: The 'Messina 1' Shipwreck
16:30-16:50 COFFEE BREAK
16:50-18:10
Venue: CFT01-108
Chair Julian Whitewright
Venue: Amphithteatre B108
Chair Carlo Beltrame
16:50-17:10 30. Aurora Higueras-Milena Castellano, Antonio Manuel Sáez Romero: An Embracing Seaport beyond the Pillars of Heracles: The Area of La Caleta (Cadiz, Spain) in Phoenician and Punic Times 50. Stella Demesticha: The Mazotos Shipwreck, Cyprus: A Preliminary Analysis of the Cargo
17:10-17:30 31. Linda Hulin, Senta German: Up from the Sea: Mariner Cultural Worlds in the Late Bronze Age Eastern Mediterranean 51. Marie-Pierre Jézégou, Patrick Andersch Goodfellow, Jonathan Letuppe, Corinne Sanchez: A Wreck of Late Antiquity Discovered in a Bank of the Port Channel of Narbonne (France)
17:30-17:50 32. Christina Marangou: The Kastro Coastal Rock-cut Site (Myrina, Island of Lemnos): Metaphorical, Representational and Tangible Maritime Aspects 52. Mark E. Polzer: A Moveable Feast... Beyond the Maritime: The Phoenician Shipwreck at Bajo de la Campana and Implications for the Orientalising Process on the Iberian Peninsula
17:50-18:10 33. Shelley Wachsmann: The ploiaphasia/navigium isidis: A Possible Modern Continuation? 53. Maayan Cohen: The Maʻagan Mikhael B Shipwreck: Preliminary Report
18:10- 19:30 Welcome RECEPTION Kindly offerered to all participants by the University of Cyprus
 Sunday, 22 October
Venue: University Campus, Aglantzia, Nicosia
1. University House A.G. Leventis, Amphithteatre B108
2. Common Teaching Facilities, CFT01-108
09:20- 11:00
Venue: Amphithteatre B108
Chair Timmy Gambin
09:20-09:40 54. Crystal el Safadi: The Maritime World of the Early Bronze Age Levant through Space and Time
09:40-10:00 55. Duncan Howitt-Marshall: Mariners, Maritime Connectivity and the 'Ritual' of Sea Travel in Early Neolithic Cyprus
10:00-10:20 56. Ezra Marcus, Paula Waiman-Barak: Reconnecting the Maritime Levant at the Dawn of the Middle Bronze Age
10:20-10:40 57. Michele Massa: Pre-Middle Bronze Age Maritime Exchange Networks between the Aegean and the Levant: An Anatolian Perspective
10:40-11:00 58. A. Bernard Knapp: Piracy in the Late Bronze Age Eastern Mediterranean?
11:00- 11:30 COFFEE BREAK
11:30- 13:10
Venue: CFT01-108
Chair Bernard Knapp
Venue: Amphithteatre B108
Chair Giulia Boetto
11:30-11:50 59. Gil Gambash, Paula Rut Zadok: Levantine Connectivities 73. Emmanuel Nantet: The Tonnage of the Syracusia. A Metrological Reconsideration
11:50-12:10 60. Anja Krieger: Making Connectivity Visible: A Study in Maritime Interactions in the Eastern Mediterranean from the Late Bronze Age to the Archaic Period 74. Mohamed Abd el-Maguid: Where to Situate the Abu Rawash Boat in the Corpus of Ancient Egyptian Boats
12:10-12:30 61. Aylin Güngör: Points of Intersection – 'Emporia' and Their Archaeological Remains 75. Kevin Melia-Teevan: A Study in Framing Development in the Mediterranean from the Ninth century BC through the Ninth Century AD
12:30-12:50 62. Enrique Aragón: Maritime Connectivity Network Analysis via a Case Study of the Metallic Assemblage from Rochelongue Shipwreck Site (eight-sixth century BC) West Languedoc, France 76. Christopher John Davey: The Development of the Roman Merchant Ship Sail-plan
12:50-13:10   77. Caroline Sauvage, Marie-Louise B. Nosch: The Fabric of the Sea – Sail Manufacture in the Late Bronze Age Eastern Mediterranean
13:10- 14:20 LUNCH
14:20- 16:00
Venue: CFT01-108
Chair Jon Henderson
Venue: Amphithteatre B108
Chair Cemal Pulak
14:20-14:40 63. Elisa Costa, Stefania Manfio, Sebastiano Tusa: Virtual Reality and Virtual Dives among Sicilian Marble Cargos 78. Deborah Cvikel: The Akko Tower Wreck, Israel: hull-construction report
14:40-15:00 64. Fabio Bruno, Loris Barbieri, Antonio Lagudi, Maurizio Muzzupappa, Sebastiano Tusa, Alessandro Cozza, Raffaele Peluso, Gerardo Ritacco: Enhancing Learning and Access to Underwater Cultural Heritage through Digital Technologies: The Case Study of Cala Minnola, Sicily 79. Giulia Boetto, Chiara Zazzaro, Pierre Poveda: A Preliminary Study of the Remains of Four Vessels Found in the Ancient Harbour of Naples, Italy
15:00-15:20 65. Isabelle Hairy: The Evolution of Survey Techniques on the Qaitbay Underwater Site at Alexandria, Egypt 80. Avner Hillman, Deborah Cvikel: The Construction of Ma'agan Mikhael II
15:20-15:40 66. Gunnar Liestøl, Elpida Hadjidaki: Experiences with Mobile Augmented Reality at Phalasarna. Combining the Present with the Past in situ 81. George Koutsouflakis, Eric Rieth: A Twelfth-Century Byzantine Shipwreck in the Port of Rhodes
15:40-16:00 67. Smiljko Rudan, Irena Radić Rossi: Numerical Simulation of the Sinking Ship Scenario, Based on the Archaeological Records 82. José L. Casabán, Irena Radić Rossi: The San Girolamo Shipwreck (1576): Preliminary Report on the Hull Design of a Sixteenth-Century Ragusan Nava
16:00-16:20 COFFEE BREAK
16:20- 18:00
Venue: CFT01-108
Chair Dimitrios Skarlatos
Venue: Amphithteatre B108
Chairs Laina Swiny, Justin Leidwanger
16:20-16:40 68. Nikos Papadopoulos, Gianluca Cantoro, Theotokis Theodoulou, Nasos Argyriou, Julien Beck: 'Dive' in the Past of Ultra Shallow Marine Archaeological Sites in Eastern Mediterranean through Geoinformatics 83. Jean-Yves Empereur: The Hellenistic Port of Amathus, Cyprus: Archaeology, History and Publication
16:40-17:00 69. Michel L'Hour, Daniela Peloso, Franca Cibecchini, Denis Degez, Vincent Creuze, Frédéric Osada: The 3D Technologies for the Archaeology in the Deep Sea: the Danton French Battleship (Cagliari, Italy) 84. Simon James, Lucy Blue, Ferréol Salomon: Investigations into the Ancient Port at Dreamer's Bay and the Maritime Environment of the Akrotiri Peninsula, Cyprus
17:00-17:20 70. William M. Murray: The RAM3D Database Project: A Web Portal for the Study of Ancient Mediterranean Warships and Ramming 85. John Leonard: Coves, Carobs and Ancient Commerce: Evidence for the Enduring Maritime Landscape of Cyprus' Northern Coasts
17:20-17:40 71. Jeremy Green, Patrick Baker: The University of Oxford, Research Laboratory for Archaeology Cape Andreas Expeditions 1969-1970, Working with Legacy Data 86. James Muhly: Cyprus and Mediterranean Trade in Copper Oxhide Ingots
17:40-18:00 72. Madeline McAllister: Seeing is Believing: The Rhetoric of Photogrammetric 3D Digital Models of Underwater Archaeological Sites 87. Michael Antonakis, Nikola Babucic, Sławomir Chwałek, Marcin Frączek, Tomasz Kalicki, Piotr Kusztal, Łukasz Miszk, Wojciech Ostrowski, Ewdoksia Papuci-Władyka, Martina Seifert, Weronika Winiarska: Paphos' Harbours revisited: Results of Interdisciplinary Research of the Paphos Agora Project
Monday, 23 October
Venue: Amphitheatre of the Univesrity of Cyprus Medical School (ΣΕΚΚΙ Β115)
09:20- 11:00
Chair Pascal Arnaud
09:20-09:40 88. Yannos G. Lolos, Angeliki Simossi: Salamis Harbour Project, 2016-2017
09:40-10:00 89. Tom Hillard, Lea Beness: Looking for the Harbour of Classical Torone: Underwater Exploration and Geophysical Prospection
10:00-10:20 90. Mustafa Koçak, Erkan Dündar: New Surveys at the Patara Harbor: An Overview on the Harbor Defense Systems
10:20-10:40 91. Kalliopi Baika, Dionysis Evangelistis, Jari Pakkanen: Underwater Excavations and Interdisciplinary Research in the Ancient and Medieval Harbour of Kyllene/Glarentza (NW Peloponnese, Greece): 2013-2015 Field Campaigns
10:40-11:00 92. Ross Thomas, Alexandra Villing: The Harbour of Naukratis, The British Museum Fieldwork 2012-2017
11:00- 11:30 COFFEE BREAK
11:30- 13:30
Chair Kalliopi Baika
11:30-11:50 93. Assaf Yasur-Landau, Ehud Arkin, Ayelet Gilboa, Ruth Shahack-Gross, Ilan Sharon: Underwater Excavations in the South Bay of Dor and the Development of Harbors in the Eastern Mediterranean
11:50-12:10 94. Daniela Giampaola, Vittoria Carsana: The Excavation of the Ancient Harbour of Naples (Piazza Municipio 2004-2016)
12:10-12:30 95. Thomas Schmidts, Helmut Brückner, Martin Seeliger: Ainos: A Harbour City and Hub in the Northern Aegean
12:30-12:50 96. Ida Koncani Uhač: Roman ports of Istria (Croatia)
12:50-13:10 97. Souen Fontaine, Mourad El-Amouri, Frédéric Marty, Corinne Rousse: The Submerged Monumental Complex of the Roman Harbour System of Fossae Marianae (Gulf of Fos, South of France)
13:10-13:30 98. Carlos Cabrera-Tejedor, Fernando Amores Carredano: The Two Ports Ishbiliyya (Islamic Seville) and their Islamic Shipsheds
13:30- 14:30 LUNCH
14:30- 16:30
Chair David Blackman
14:30-14:50 99. Robert L. Hohlfelder: Enhancing the Roman Imperial Maritime Infrastructure: Nero's Deeds and Dreams
14:50-15:10 100. Pascal Arnaud: Limen kleïstos: Fortified Ports and Their Evolution from the Peloponnesian War Down to the Age of Augustus
15:10-15:30 101. Simon Keay, Pascal Arnaud: Port, Place or Complex System? Rethinking Roman Mediterranean Ports in the Light of the Portuslimen (RoMP) Project
15:30-15:50 102. Michael R. Jones: The Rock-Cut Shoreline Features of Dana Island and the Maritime Landscape of the Taşucu Gulf, Rough Cilicia
15:50-16:10 103. Patricia Antaki-Masson: Fortified Crusader Harbours of the Syro-Lebanese-Palestinian Coast
16:10-16:30 104. Dan Mirkin, Deborah Cvikel, Oren Tal: Crusader Mooring: A View from Arsur (Israel)
16:30- 16:50 COFFEE BREAK
  Closing Session
 
Closing Remarks, Discussion
Chairs Lucy Blue, Stella Demesticha
  Closing Reception
 
   POSTERS Saturday, 21 October and Sunday, 22 October
P1. Felix Pedrotti: A River Runs Through It: The Importance of the Po River and Its Fluvial Communities
P2. Massimo Capulli, Stefano Magnani: Interfaces Between Land and Sea: The Example of the River Stella
P3. Kalliopi Baika, Diamanto Rigakou, Garoufalia Metallinou, Andreas Vött, Peter Fischer, Claudia Finkler: Geoarchaeological Research in the Harbours of Ancient Korkyra (Corfu, Greece)
P4. Alyssa Pietraszek, Beverly Goodman-Tchernov, Dani Nadel, Oded Katz: Erosional Notches, Pits, and Potholes Offshore: Signs of Past Coastlines
P5. Chelsea Wiseman: Defining the Levantine Maritime Neolithic: GIS Analysis of a Maritime Cultural Landscape
P6. Areti Chalkioti: Maritime Landscapes of the Northeast Aegean: Coastal Evolution and Changing Boundaries
P7. Maria Geraga, George Papatheodorou, Christos Agouridis, Myrto Michalis, Heleni Kaberi, Margarita Iatrou, Dimitrios Christodoulou, Elias Fakiris, Michael Prevenios, Kordella Stavroula, George Ferentinos: Marine Geophysical Explorations in the Saronic Gulf, Greece: The Test Case of a LBA Wreck Site off Modi Islet
P8. Alexandra Zavitsanou, Dimitrios Sakellariou: Submerged Prehistoric Landscapes in the Aegean Sea
P9. Maja Čuka, Katarina Jerbić, Darko Komšo, Ida Koncani Uhač: Investigating Prehistory – A Multidimensional Approach to a Submerged Prehistoric Site in Croatia
P10. Adriana Fresina, Francesca Oliveri, Antonina Lo Porto: Havens of the Phoenicio-Punic Period in Western Sicily
P11. Gaëlle Dieulefet, Marc Verlaque: Archaeology and Environmental Studies of Endoume Harbour (Marseilles, France)
P12. Federica Mazza: A Roman Fishery at Ardenza (Livorno, Italy)
P13. Alexandra Bivolaru, Valentin Bottez, Christophe Morhange: Istros (Black Sea coast, Romania) – A Geoarchaeological Perspective Regarding Harbor Locations
P14. Roberto La Rocca, Francesca Oliveri: Tales from Ancient Ships: Remarks on Inscribed and Decorated Anchor Stocks from Sicilian Seabeds
P15. Patrizia Petitti, Antonia Sciancalepore, Egidio Severi: The Underwater Settlement of Gran Carro (Lake Bolsena, Italy): New Research, 2012-2016
P16. Menna-Allah Abo El-Atta: Ship Anchors in the Mediterranean from the Bronze Age to the Middle Ages: An Analytical and Experimental Study
P17. Karl Abi Karam: Archaeotecture
P18. Mai Tarek Ghanem: Maritime Museums and Their Role in Preserving Cultural Heritage
P19. Massimiliano Secci: Underwater Archaeology and Legacy Photographic Data: Computer Vision Photogrammetry As a Means to Enable Archaeological Reinterpretation, Sustaining Archaeological Hermeneutics and Enabling the Enjoyment of Underwater Sites by the General Public
P20. Mohamed Ahmed Khedr: Treasure-Hunting and the Underwater Cultural Heritage
P21. Colin Breen, Lucy Blue, Kieran Westley, Nicolas Carayon, Wes Forsythe, Marianne O'Connor, Ruth Plets: Benchmarking Maritime Cultural Resources in Syria
P22. Veronica Ford, Cassy Cutulle: The 2015-2017 Kyrenia Ship Conservation Project: Approaches to the Preservation of Objects Associated with the Kyrenia Shipwreck
P23. Ivan Gorlov, Sergey Fazlullin: Attribution of Fragmented Archaeological Ceramics: A Geochemical Approach
P24. Elizabeth (Lisa) Briggs: DNA From the Wine-Dark Sea: Examining the Efficacy of Extracting Ancient DNA From the Ceramic Matrix of Pottery Vessels From Mediterranean Underwater Contexts
P25. Isaac Ogloblin, Amanda Holdeman, Ruth Shahack-Gross, Assaf Yasur-Landau: Combining the Use of Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Thin-section Analysis to Study Underwater Materials From the North Bay of Dor, Israel
P26. Amir Bar: Geo-Archaeological Study of Rocks and Bricks From the Ninteenth Century Akko Tower Wreck, Israel
P27. Elias Spondylis, Yannos G. Lolos, Christina Marabea: A New Minoan Shipwreck From the Era of the Thalassocracy at Koulenti, Off the Laconian Coast of Southern Greece
P28. Wendy van Duivenvoorde: Anchoring the Kyrenia Ship: An Experimental Project to Reconstruct the Ship's Anchor
P29. Katerina Velentza: The Transport of Sculptures in the Ancient Mediterranean
P30. Cristina Bazzano, Roberto La Rocca: Underwater Archaeology in the Aeolian Islands: The 'Panarea 1' Shipwreck
P31. Andrej Gaspari, David Badovinac: Late Second Century BC Logboat from the Ljubljanica River at Vrhnika (Ancient Nauportus)
P32. Michelle Creisher: The Amphoras of the Maʻagan Mikhael B Shipwreck, Israel
P33. Katarina Batur: Maritime Transport Containers in the Late Renaissance: Barrels and Casks From the Gnalić Shipwreck
P34. Eric Rieth, Franca Cibecchini, Hélène Botcazou: The Paragan Wreck: Preliminary Study of a Late Seventeenth/Early Eighteenth Century Ship From Corsica's Coast (Bonifacio, France)
P35. Omaima Ahmed Gamal El Bastawisy El Deeb: Amphoras and Maritime Trade in Egypt in Antiquity
P36. Moshe Bram: Bending of Wooden Planks in Ancient Shipbuilding
P37. Nathan Helfman: A Comparative Structural Analysis of Shell-first and Frame-based Ship Hulls of the First Millennium AD
P38. Carlos Cabrera-Tejedor: Ship Construction Details of the Mazarrón 1 Boat
P39. Alex Sabastia: The Mèdes 6 Shipwreck (France, First Century BC): An Example of Internal Stitching Technique in the Northwest Mediterranean
P40. Alba Ferreira Dominguez, Giulia Boetto, Frédéric Guibal: Identification of Wood Used in the Construction of the Two Horeiae-Type Vessels Toulon 1 and 2 (First Century AD, France)
P41. Gianni Caira: Frame-First and Framing-First Fishing Boats: A Phoenician Legacy?
P42. Carrie Fulton, Andrew Viduka, Sturt Manning: A Photogrammetric Assessment of the Late Bronze Age Anchorage at Maroni-Tsaroukkas, Cyprus
P43. Foteini Vlachaki, Christos Agouridis, Eleni Diamanti, Giorgos Farazis: Towards Spatio-Temporal 3D Visualizations of an Underwater Archaeolοgical Excavation: The Case of the Late Bronze Age Shipwreck of Modi
P44. Pere Ridao, Nuno Gracias, Irena Radić Rossi: The Methodology and Results of the AUV (Girona 500) Survey of the Present State of the Gnalić Shipwreck Site
P45. Marina Orts Ibañez: New Techniques For Container Studies: A 3D Reconstruction of the Amphora Cargo of the Heliopolis 2 Shipwreck (South France)
P46. Antonio Manuel Sáez Romero, Ricardo Belizón Aragón: Amphora Capacities and Standardization in the Punic West: A First Approach to the Transport Vessels Produced in the Bay of Cadiz (Sixth-First Century BC)
P47. Georgia Marina Andreou: Coastal Erosion: New Opportunities for Understanding the Cypriot Coastscape
P48. Magdalena Ausiayevich: The Maritime Landscape of Protaras-Paralimni (Cyprus) in Light of New Data From an Intensive Underwater Survey at Nissia Coves
P49. Lefkothea Papakosta: An Anchorage Beyond Its Anchors: The Maritime Landscape of Petounda Anchorage, Cyprus
P50. Katerina Mavromichalou, Maria Michael: The Tradition of Fishing and Fishing Gear on the Island of Cyprus
P51. Constantinos Nicolaou: Wooden Shipbuilding in Cyprus From the Late Nineteenth to Middle Twentieth Century: Significance, Problems and Protection
P52. Eugenia Loizou: Bronze Age Harbours in the Aegean: Towards a New Approach
P53. Vasiliki Ivrou: Late Bronze Age Harbours in Southwest Greece: Systems of Maritime Activity Through the Use of Maritime Cultural Landscape
P54. Ehud Galili, Baruch Rosen: Ancient Harbours, Anchorages and Marine Installations Along the Mediterranean Coast of Israel – Underwater and Coastal Research
P55. Chiara Maria Mauro: About the Meaning of Limen Kleistos During the Archaic and Classical Eras
P56. Hanna Hadler, Peter Fischer, Andreas Vött, Michael Heinzelmann: River Channel Palaeogeographies of the 'Fiume Morto' and the Ancient Harbours of Ostia (Italy)
P57. Marko Uhač, Ida Koncani Uhač, Giulia Boetto: The Port of Colonia Iulia Pola (Pula, Croatia) – 2013 Investigations
P58. Marta Bajtler, Karolina Trusz: Searching For the Harbour of Ancient Rhizon: Past Research and Future Perspectives
P59. Amani Abu Hamid, Michal Artzy: Mercenaries and Trade from the Aegean at Akko During the Persian Period